Katılım Koşulları

Konu ve Amaç

Etnospor Kültür Festivali geçtiğimiz senelerde olduğu gibi bu yıl da yeni nesilleri geleneksel spor ve kültürümüzü toplum ile buluşturmak ve tanıtmak, bu sporların profesyonelleşmesini sağlamak ve aynı zamanda kültürel değerlerimizin yeniden hatırlanması için çok kapsamlı bir etkinlik olacak festivalde; atlı cirit, atlı okçuluk, kökbörü, geleneksel hedef okçuluğu, yağlı güreş, kuşak güreşi, aba güreşi, şalvar güreşi, mangala, aşık oyunu, mas güreşi ve Arjantin’in ulusal oyunu pato yer alıyor.

Organizasyona katılan her yaş grubundan çocuklar, topaç, çember, tiktak, kale, menekşe, aşık, sıçratan top, bezirgan başı, üç taş, beş taş, dokuz taş, misket, ip atlama, salıncak, çuval yarışı, yumurta taşıma yarışı, kaşık kukla, masal, bilmece-mani küpleri, köy seyirlik oyunları, koz oyunu, seksek, çocuk tiyatrosu, mendil kapmaca ve birdirbir gibi oyunları oynama şansı bulacak.

Festival, geleneksel kültürel değerleri günümüzle buluşturma amacıyla bu yıl Afganistan, Gürcistan, Türkmenistan, Azerbaycan, Nijerya, Sudan, Kazakistan, Fas, Fildişi Sahilleri, Filistin, Irak, Özbekistan, Pakistan, Romanya ve Zimbabve’den oluşan 15 ülkenin geleneksel yemeklerini ziyaretçilerinin beğenisine sunacak. Kıl çadırlarda oba yaşamından tarihi el sanatları atölyelerine, kılıç kalkan gösterilerinden atlı gösterilere pek çok aktivite festival alanında sahne alacak. Alanda 16 Türk devletleri ve topluluklarına has çadırların yanı sıra Türkiye’nin yedi bölgesinden farklı illerin çadırları da yer alacak. Oba yaşamının tüm yönleri ile sergileneceği bu çadırlar içerisinde el dokuma halılar, kilimler, dokumalar, eski ve antika kültürel malzemeler sergilenecek ve bu sayede seyirciler eski oba yaşamını İstanbul’un merkezinde yaşama fırsatı bulacak. Özel süslemeleri ve dekorları ile obanın ortasında yer alan büyük han çadırı festivale gelen misafirleri ağırlayacak. Oyma ahşap işçiliğinden çömlek yapımına, keçe yapımından tespih üretimine birçok el emeği uygulamalı olarak ürüne dönüşecek. Tarihsel geçmişi ve geleneği ile sergilenecek el sanatlarının bazıları ustalar yardımı ile seyircilere yaptırılacaktır. Bu anlamda, el sanatları çarşısının interaktif yönü, seyirciye sanatları yerinde deneyimleme fırsatı sunmuş olacaktır. İnsanların ailece gelip gönül rahatlığı ile katılacağı, kendi sportif ve kültürel değerlerimiz ile keyifli vakit geçirmenin ayrıcalığını yaşayacağı, daha önce adını birçoğumuzun bilmediği kültürümüze ait oyunları tanıma fırsatının sunulduğu Etnospor Kültür Festivali’nde Okçular Vakfı’ndan uzmaneğitmenlerin gözetiminde geleneksel okçuluk atış talimi yaptırılacaktır. Yine uzman eğitmenler eşliğinde yetişkinlere ve çocuklara yönelik at biniciliği aktiviteleri de festivalde yer alıyor. İstanbul’un merkezinde yapılan tüm bu aktivitelerin içerisinde aynı zamanda bölgesel halk oyunları, kılıç kalkan gösterileri, atlı akrobasi gösterileri, mehteran gösterileri, konserler, Orta Asya-Anadolu mutfağından zengin yiyecek-içecek seçenekleri halkımızla buluşacaktır.

Kategori ve Bölümler

“Etnospor Kültür Festivali Fotoğraf Yarışması”; Sayısal (Dijital) kategoride ve Renkli veya SiyahBeyaz Fotoğraf olmak üzere beş bölümlüdür. Renkli veya Siyah-Beyaz fotoğraflar bir arada değerlendirilecektir.

 • A- Sayısal: Atlı Sporlar ve Atlı Gösteriler > DA;
 • B- Sayısal: Geleneksel Güreşler > DB;
 • C- Sayısal: Geleneksel Okçuluk > DC;
 • D- Sayısal: Oba Alanı ve Kültürel Etkinlikler > DD;
 • E- Sayısal: Geleneksel Çocuk Oyunları, Mangala ve Aşık Oyunları > DE.

Genel Katılım Koşulları

 1. Yarışmaya katılım ücretsizdir.
 2. Yarışma; jüri ve düzenleme kurulu üyeleri ve birinci dereceden yakınları dışında, amatör veya profesyonel, fotoğrafa meraklı herkese açıktır.
 3. Yarışmaya her fotoğrafçı her kategori için en fazla 3 (üç) adet Sayısal Renkli veya Siyah-Beyaz eserle katılabilir. Dereceye giren yarışmacıların diğer eserleri, mansiyon, özel ödül ya da sergilemeye değer eserler arasına da seçilebilir.
 4. Daha önce ya da bu yarışmayla eş zamanlı yapılan bir yarışmada ödül almış fotoğraflar ile bu fotoğrafların kadraj farklılığı içeren görüntüleri yarışmaya katılamaz. Fotoğrafın, sergilenmiş ve fotoğraf yarışması organizasyonu dışında yayınlanmış olması ise yarışmaya katılım açısından engel teşkil etmez. Anılan fotoğrafın, bu yarışmadan önce veya bu yarışmayla eş zamanda yapılan herhangi bir yarışmada ödül almış olduğunun ortaya çıkması durumunda, katılımcı hakkında kural ihlali işlemi uygulanır.
 5. Fotoğraflarda kadraj, renk doygunluğu, keskinlik ve kontrast düzeltmesi gibi kabul edilebilecek müdahaleler dışında hiçbir manipülasyon/başkalaştırma/oynama kabul edilmeyecektir.
 6. Birden fazla fotoğrafın montajıyla oluşturulan fotoğraflar (kolaj), HDR (High Dynamic Range) fotoğraflar kabul edilmez. İnsanlı veya drone vb insansız hava araçlarıyla çekilen fotoğraflar yarışmaya kabul edilir. Fotoğraf çekimi için insanlı veya drone vb insansız hava araçlarının kullanımına ilişkin tüm izin ve sorumluluklar katılımcıya aittir. Birden fazla fotoğrafın yan yana getirilip üretilmesiyle oluşturulan panoramik fotoğraflar ancak aynı zaman zarfında çekilen gerçek görüntülerin kullanılması koşuluyla yarışmaya kabul edilir.
 7. Gönderilen fotoğrafların tamamı yarışmacı tarafından ve Atatürk havalimanı Etkinlik Meydanı Etnospor Festivali sınırları içinde ve 3-6 ekim 2019 günlerinde çekilmiş olmalıdır. Başka yerde ve zamanda çekilmiş görüntüler ile başkasına ait görüntülerin olduğu gibi veya kısmen kullanılması kural ihlali sayılır.
 8. Yarışmaya gönderilen fotoğraflarda görülebilecek insanların fotoğrafının çekilmesine ve bir yarışmaya gönderilmesine, fotoğrafın görsel, internet ve basılı yayın organlarında yayınlanmasına izin verdikleri kabul edilir.
 9. Fotoğrafın içeriğinde çocuk işçiye yer verilemez. Markalar, şirketler ve şahıslar rencide edilecek şekilde kompozisyon yapılamaz.
 10. Yarışmaya gönderdiği fotoğraf üzerinde, yapıt kendisine ait olmadığı halde kendisininmiş gibi göstermeye ve değerlendirme kurulunu yanıltmaya yönelik her türlü müdahale ve değişikliği yapan kişi hakkında 5846 sayılı telif hakları kanunu uyarınca işlem yapılır. Fotoğrafları mevcut ve ileriki Etnospor fotoğraf yarışmalarından men edilir. Katılımcının ödül ve/veya sergilemesi iptal edilir; ödül ve/veya sergileme yeri boş bırakılır; ödül, sergileme, unvan ve kazanımları geri alınır. Bu durum diğer yarışmacıların sıralamasında değişiklik yapılacağı anlamı taşımaz; diğer ödül ve/veya sergileme almış ve/veya alamamış yarışmacılara talep hakkı doğurmaz. Ödül ve/veya sergileme bedeli ödenmişse katılımcının iade etmesi gerekir.
 11. Etnospor fotoğraf yarışmasına katılmakla yarışmacı, yarışmaya gönderdiği fotoğrafların gerek duyulduğu takdirde Etnospor kural ve tanımlarına uygunluğunun tespit edilebileceğini önceden kabul etmiş sayılır; Etnospor elindeki bütün imkân ve teknikleri kullanarak bu araştırmayı yapabilir. Katılımcının kendisinden istenen gerekli bilgileri sunmaması, fotoğraf makinesi ile çekilen orijinal dosyayı vermemesi veya problemin çözümüne yönelik Etnospor ile iş birliğine girmemesi durumunda katılımcı, kural ihlali yaptığı gerekçesi ile Etnospor tarafından yasaklanır ve adı her şekilde teşhir edilir. Yarışmaya gönderilen fotoğrafların EXIF verilerinin muhtemel soruşturmaları kolaylaştırmak için bozulmamış olarak tutulması tavsiye edilmektedir.
 12. Düzenleme Kurulu ve Etnospor, ödül ve sergileme kazanan ve satın alma uygulanan fotoğrafların üzerinde işlem yapılmamış asıl/ham dosyalarını katılımcıdan isteyebilir.
 13. Düzenleme Kurulu, uygun gördüğü koşullarda yarışmanın tamamının veya bir kısmının iptaline ya da ertelenmesine karar verebilir. Düzenleme Kurulu, iptal ya da erteleme durumlarında uygulanacak yöntemleri ve kuralları belirleme hakkına sahiptir. Düzenleme Kurulu, sorunların ve belirsizliklerin çözümünde, gerekli görülen durumlarda şartnamenin kuralları, program değişikliği, değerlendirme, ödüllendirme dahil her türlü değişikliği yapmaya, Etnospor Yarışma Birimini Son Katılım Tarihi’nden en geç bir hafta öncesine kadar yazılı olarak bilgilendirmek ve olurunu almak koşuluyla, yetkilidir.
 14. Yarışmacıların yüklediği fotoğraflar üç ayrı bulut sisteminde yedeklenir ve Etnospor temsilcisi tarafından jüri toplantısına getirilir. Fotoğraflar jüriye tümüyle karartılabilir ve internet bağlantılı bir salonda; 3840 piksel x 2160 piksel çözünürlüklü bir projeksiyon makinesi ile en az 1, en fazla 2.5 m diyagonal uzunlukta bir ekranda veya ultra HD 4K 3840 piksel x 2160 piksel çözünürlüklü 42/55 inç’lik bir LCD monitörde, bilgisayar sistemi tarafından kodlanmış fotoğraflar üzerinden katılımcıya ilişkin hiçbir bilgi olmadan sunulur. Jürinin seçimi tamamlandıktan sonra ödül, sergileme alan ve satın alınan fotoğrafların eşleştirilmesi web tabanından online olarak yapılıp tutanağa geçirilir, jüri üyelerince imzalanır ve yarışma takviminde belirtilen tarihte ilan edilir.
 15. Yarışma sonuçları Etnopsor Kültür Festivali’nin www.etnosporfestivali.com web sitesinde ilan edilecek; ayrıca tüm ödül ve sergileme kazanan katılımcılara Düzenleme Kurulu tarafından telefon ve/veya e-posta yoluyla bildirilecektir.

Telif (Kullanım) Hakları

 1. Yarışma sonunda ödül ve sergileme alan eserler üzerinde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 21’inci maddesinde tanımlanan işleme, 22’nci maddesinde tanımlanan çoğaltma, 23’üncü maddesinde tanımlanan yayma, 24’üncü maddesinde tanımlanan temsil ve 25’inci maddesinde tanımlanan işaret, ses ve/veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim mali hakları eser sahibi ile birlikte süresiz olarak Dünya Etnospor Konfederasyonu’na ait olacaktır.
 2. Dünya Etnospor Konfederasyonu bu haklar çerçevesinde eseri, süresiz olarak, Türkiye içinde veya dışında, Türkçe veya diğer tüm dünya dillerinde, her türlü ortam ve her türlü materyal içeriğinde eser sahibinin ismini belirterek kullanabilecek ve kullandırabilecektir (Fotoğraf ile kolaj vb grafik düzenlemeler yapılması durumunda ise, eser sahibinin ismi kullanılamamaktadır); Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından kitap olarak basılabilir.
 3. Ödül ve Sergileme alan eser sahipleri, işbu şartnamede belirtilen ödül tutarlarının aynı zamanda telif (kullanım) ücreti yerine geçtiğini; ödül ve sergileme alan eserler için verilen para ödüllerinden başka eserin kullanım ya da devrine ilişkin olarak her ne nam altında olursa olsun Dünya Etnospor Konfederasyonu’ndan herhangi bir talepte bulunmayacağını kabul eder. Ayrıca Dünya Etnospor Konfederasyonu; ödül ve sergileme alan eserler dışında kalan bütün fotoğrafları Etnospor Konfederasyonun belirleyeceği miktarda telif karşılığında kullanabilir. Katılımcı bu şartlarla ilgili olarak kurumumuz ve sponsor firmalardan ayrıca hiçbir hak ve alacak talebinin olmadığını ve bundan sonra da olmayacağını kabul etmektedir.
 4. Dünya Etnospor Konfederasyonu, fotoğrafların başka amaçlar için kullanılmasına, hiçbir koşul altında, izin vermez.
 5. Eser Sahibi, eserin kendi özgün eseri olduğunu, üçüncü şahısların bu eser üzerinde herhangi bir hakları bulunmadığını, eseri üzerindeki hakları daha önceden devretmediğini, üçüncü şahıslarca aksi bir talepte bulunulması halinde eser sahibinin kendisinin hukuken sorumlu olduğunu beyan, kabul ve garanti etmektedir.
 6. Yarışma sonunda ödül ve sergileme kazanan eserler albüm kitap haline getirilecektir.
 7. Gönderilen fotoğrafların tamamı yarışmacı tarafından çekilmiş olmalıdır. Başkasına ait görüntülerin olduğu gibi veya kısmen kullanılması durumunda ortaya çıkabilecek telif hakkı ihlallerinin tüm hukuki sorumluluğu katılımcıya aittir.
 8. Yarışmaya gönderilen fotoğraflarda görülebilecek insanların fotoğrafının çekilmesine ve bir yarışmaya gönderilmesine, fotoğrafın görsel, internet ve basılı yayın organlarında yayınlanmasına izin verdikleri kabul edilir. Söz konusu kullanımlardan dolayı ortaya çıkabilecek anlaşmazlıkların tüm sorumluluğu yarışmacıya aittir.
 9. Fotoğrafların içeriğinden, fotoğrafta yer alan şahıs ve tüzel kişiliklerden fotoğrafçı sorumludur. İçerikte yer alan insanlar, şirket ve markaların olumsuz ve olumlu durumları tamamen fotoğrafçının hukuki sorumluluğundadır, düzenleyici kurum olarak Dünya Etnospor Konfederasyonu, ortaya çıkacak hukuki/ticari sorunlarda taraf değildir. Yarışmacı fotoğraf gönderirken bu koşulları kabul etmiş sayılır.
 10. Düzenleme Kurulu; ödül ve sergileme almayan fotoğraflardan dilediği kadarını bir bedel ödeyerek satın alabilir.
 11. Şartnamede belirtilen ödül ve sergileme bedelleri, hak sahiplerinin yazılı olarak bildirecekleri kişisel banka hesap/IBAN numaralarına Düzenleme Kurulu tarafından gönderilecektir. Hak sahibinin kişisel banka hesap/IBAN numarasını ve Düzenleme Kurulunun istediği belge ve bilgileri göndermemesi durumunda ödül ve sergileme bedeli, Sonuç Bildirim Tarihi’nden itibaren 1 (bir) yılın sonunda zaman aşımına uğrar. Zaman aşımı durumunda hak sahibinin ödül, telif (kullanım hakkı) vb herhangi bir talebi olamaz.
 12. Ödül ve sergileme alan ve satın alma uygulanan fotoğrafların hiçbir şekilde müdahale edilmemiş orijinal dia pozitif, negatif ya da dijital dosyaları incelenmek üzere istenildiğinde yarışma kuruluna gönderilebilecek şekilde hazır olmalıdır.
 13. Düzenleme Kurulu e-posta, ödül ve baskı/dijital katalog gönderimi konusunda elinden geldiğince titiz davranacaktır ancak ödül ve katalog gönderim sırasında doğabilecek hasarlardan sorumlu tutulamaz. Katılımcılar, yarışma başvurusu sırasında kullandıkları adreslerin bu şekilde yapılacak her türlü teslimata esas yasal ikametgâh adresleri olduğunu kabul ederler. Katılımcıların adresleri yanlış bildirmesinden kaynaklanan konularda Dünya Etnospor Konfederasyonu hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez.
 14. Yarışmada ödül ve sergileme alan fotoğraflar Dünya Etnospor Konfederasyonu’nun www.etnosporfestivali.com web sitesinde ve Sosyal Medya (Facebook, Twitter, Instagram vb) hesaplarında tanıtım amaçlı ve yarışmanın amacına uygun olarak yayınlanacaktır.
 15. Şartnamede belirtilmeyen konularda ya da olası uyuşmazlıklarda Düzenleme Kurulunun kararları geçerlidir.
 16. Katılımcılar fotoğraflarını yüklemekle yarışma koşullarını okumuş, içeriğini anlamış ve hükümleri kabul edip onaylamış sayılırlar. Bu şartname, yarışmacının yarışma fotoğraflarını göndermesiyle yürürlüğe girer. Yarışmacıların bu şartname hükümlerine sonradan itiraz hakkı yoktur.

Eserlerin İsimlendirilmesi ve Gönderilmesi

 1. Yarışma online (çevrimiçi) fotoğraf sistemine göre yapılacağından, alternatif hiçbir gönderi (eposta, kargo, elden teslim vb) kabul edilmeyecektir.
 2. Yarışma fotoğraflarının online (çevrimiçi) olarak gönderilmesi www.etnosporfestivali.com adresinden yönlendirmeler izlenerek veya fotoğraf gönderme yönergeleri takip edilerek gerçekleşecektir.
 3. http://etnosporfotografyarismasi/ sayfasına fotoğrafları yükleyebilmek için önce üye olunması gerekmektedir. Üyeliğin kesinleşmesi üye olunduktan sonra sistemden e-posta adresinize gelecek aktivasyon linkinin tıklanması ile olacaktır.
 4. Katılımda yüklenecek fotoğrafların boyutlandırma ve isimlendirme işlemleri önceden yapılarak dosyalar hazırda tutulmalı ve tek bir oturumda yüklenmelidir.
 5. Yüklenecek fotoğraflar paspartusuz ve kenar boşluksuz olmalıdır. Fotoğraf üzerinde tarih; katılımcının kimliğine ilişkin isim, imza, logo vb bilgiler bulunmamalıdır.
 6. Yarışmaya katılacak fotoğraflar minimum 12 mp jpg/jpeg formatında, 300 dpi çözünürlükte, 12 sıkıştırma kalitesinde kaydedilmeli ve dosyaların boyutları 8 Mb (Siyah-Beyaz için 6 Mb)'den az olmamalı, 16 Mb’yi de geçmemelidir. Fotoğrafçı bu konuyu test ederek fotoğrafını göndermelidir.
 7. İsimlendirme:
  • Her bir fotoğraf dosyasının ismi maksimum 31 karakter olmalıdır.
  • Ülke kodu ve bölüm tanımlaması yapan karakter dışındaki tüm harfler küçük olmalıdır.
  • Fotoğrafların isimlendirmesinde ç, ı, ğ, ö, ş, ü harfleri ve noktalama işaretleri kullanılmamalıdır. İngilizce harfler ve alt çizgi ( _ ) kullanılabilir.
   1.adım: Dosya adının ilk iki karakterine ülke kodu yazılmalıdır (Türkiye için “TR”).
   2.adım: Sonra eser sahibinin ismi maksimum 5 karakter olacak biçimde yazılmalıdır (Örneğin “Ömer Eril Yılmaz” isimli katılımcı için omery veya oeril veya oeyil gibi).
   3.adım: Sonraki karakter bölümün baş harfi olmalıdır
   A- Sayısal: Atlı Sporlar ve Atlı Gösteriler > DA;
   B- Sayısal: Geleneksel Güreşler > DB;
   C- Sayısal: Geleneksel Okçuluk > DC;
   D- Sayısal: Oba Alanı ve Kültürel Etkinlikler > DD;
   E- Sayısal: Geleneksel Çocuk Oyunları, Mangala ve Aşık Oyunları > DE;
   4.adım: Fotoğrafın sıra no’su rakamla yazılmalı (1’den 3’e kadar) ve bundan sonra alt çizgi eklenmelidir ( _ ).
   5.adım:
   Alt çizgiden sonra fotoğrafın adı toplam karakter sayısını geçmeyecek şekilde yazılmalıdır. Örneğin Elif Mine isimli katılımcının Atlı Sporlar ve Atlı Gösteriler bölümü için çektiği 1 no’lu “atlı okçu” adlı fotoğrafı için isimlendirme “TREmineDA1_atli_okcu” gibi olur…
 8. İnternet üzerinden üye olma veya yarışmaya katılma aşamasında sistemden veya kullanıcıdan kaynaklı hatalar oluşması halinde [email protected] adresinden iletişime geçilerek bilgi verilmesi halinde problem kısa sürede giderilecek ve katılımcı bilgilendirilecektir.

Yarışma Takvimi

Yarışmaya Son Katılım Tarihi : 15 Ekim 2019 saat 23.59 (TSI)
Seçici Kurul Toplanma Tarihi : 29 Ekim 2019
Sonuç Bildirim Tarihi : 3 Kasım 2019 saat 23.59 (TSI) 
Ödül Töreni ve Sergi Tarihi: İlerleyen bir tarihte açıklanacak.

Seçici Kurul (Ada göre alfabetik sırayla)

Ahmet Bilal ARSLAN
Fotoğraf Sanatçısı

İzzet KERİBAR
Fotoğraf Sanatçısı

Murat GÜR
Fotoğraf Sanatçısı

Mustafa YILMAZ
Fotoğraf Sanatçısı

Reha Bilir
Fotoğraf Sanatçısı

Salih Aksu
Etnospor Temsilcisi

Yasin TÜTÜNCÜ
Etnospor Genel Sanat Yönetmeni

Seçici kurulu en az üç kişi ile toplanır. Toplantı günü yeterli çoğunluk sağlanamazsa toplantı bir hafta içinde yinelenir.